سنگ های ساختمانی

انواع سنگ‌های ساختمانی

سنگ تراورتن موج دار
سنگ طبيعي: كليه سنگهاي ساختماني كه از معادن طبيعي استخراج و پس از بهره‌وري مورد استفاده قرار مي‌گيرند.
سنگ مصنوعي: كليه سنگهاي ساختماني كه در كاخانه و با تركيب مواد و مصالح مختلف توسط بشر ساخته شده‌است.
بر اساس وزن مخصوص : سنگ‌های سنگين وزن، سنگهايي که وزن مخصوص آن‌ها بيش از 1.8 گرم بر سانتی‌متر مکعب است و سنگ‌های سبک، دسته‌ای از سنگ‌ها هستند که وزن مخصوص آن‌ها کمتر از 1.8 گرم بر سانتی‌متر مکعب می‌باشد.
بر اساس مقاومت فشاری : سنگ‌های سنگين که مقاومت فشاری آن‌ها از 100تا 1000 مگا پاسکال است. و سنگ‌های سبک که مقاومت فشاری آن‌ها از 4 تا 200 مگا پاسکال است.
بر اساس ضريب نرم شدگی : اگر مقدار اين ضريب از 0.6 تا 1 باشد از آن برای احداث ساختمان استفاده می‌شود.
سنگ مصنوعي سمنت پلاست- سنگ پليمري درنيكا

سنگ مصنوعی نامی برای انواع مختلف محصولات سنگ مصنوعی است که از قرن ۱۸ استفاده می‌شود. سنگهاي مصنوعي در پروژه‌هاي مهندسي عمران، ساختمان سازي ، مصارف صنعتي و غيره مورد استفاده قرار می‌گيرند.

يكي از اولين سنگهاي مصنوعي تحت عنوان Lithodipyra (AKA Coade stone) بين سال‌هاي 1769 الي 1833 ميلادي توليد گرديد. پس از آن توليد سنگهاي مصنوعي به روش‌هاي مختلف ادامه پيدا كرد.

سنگ مصنوعي پليمري – درنيكا سنگ بر اساس استفاده از بتن سيماني توليد مي‌شود كه در آن ماسه به عنوان ذرات ريز پركننده يكي از مهمترين مواد اوليه مي‌باشد. ترکيبات پليمری و افزودنيهای شيميايی چسبندگي بين تمام اجزاء را ايجاد كرده و مقاومت سنگ مصنوعي را تامين مي‌كند. رنگ‌دانه‌های اکسيد آهن كه مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش و محيطهاي قليايي مي‌باشد رنگ مورد نظر را به اين سنگ‌هامی‌دهد. ترکيبی که از اين راه به دست می‌آيد در قالب‌هايی از جنس سيليكان و پليمر ريخته می‌شود که دارای نقش و نگارهای سنگ‌های طبيعی می‌باشند و به اين سنگ‌ها سيمايی کاملاً طبيعی می‌دهد. از نظر قيمت، سنگ‌های مصنوعی به مراتب قيمتی کمتر از سنگ‌های طبيعی دارند، چرا که کارهای دشواری که روی سنگ طبيعی برای رساندن آن به بازار و قابل استفاده کردن آن انجام می‌شود در مورد سنگ‌های مصنوعی غيرضروری می‌نمايد و دارای وزنی کمتر و ضخامتی کوچکتر هستند که به ما اين اجازه را می‌دهد که سه برابر سنگ‌های طبيعی بتوانيم آن‌ها را به‌کار گيريم.

مزيتهاي سنگ مصنوعي سمنت پلاست – درنيكا سنگ:

بسيار سبكتر از سنگهاي طبيعي بوده و كار با آن را آسان‌تر مي‌كند.
قابل استفاده در فضاي بيروني و داخلي ساختمان‌ها مي‌باشد.
برش و تنظيم سنگهاي مصنوعي آسان است.
نصب سنگهاي مصنوعي بسيار آسان است و نياز به استفاده از تجهيزات خاص براي جلوگيري از ريزش وجود ندارد.
بسيار ارزانتر از سنگهاي طبيعي مي‌باشد.
تكنولوژي توليد سنگهاي مصنوعي امكان توليد سنگ در طرح‌ها و رنگ‌هاي متنوع را فراهم نموده است كه در نتيجه آن مي‌توان طرح‌هاي دكوراتيو زيبا و متنوعي را اجرا نمود.
در مقابل دما عايقكاري بسيار خوبي ايجاد مي‌نمايد.
بسيار مقاومتر بدليل فرمولاسيون خاص و استفاده از تكنولوژيهاي نوين (مقاومتي در حدود 3 برابر بتن)
بسيار سبكتر و در نتيجه كار با آن آسان‌تر بدليل وزن مخصوص پايينتر
بسيار ارزانتر بدليل استفاده از تكنولوژيهاي نوين
امكان توليد در طرحها و رنگ‌هاي متنوع با استفاده از قالب با طرح‌هاي متنوع (هم اكنون شركت درنيكا سنگهاي مذكور را در حدود 20 رنگ مختلف و بيش از 50 طرح متنوع توليد و به بازار ارائه مي‌نمايد.)
امكان توليد بر اساس نوع و شرايط مصرف (استفاده در فضاي بيروني و يا داخلي ساختمان، كف، ديوار، نما، دكوراتيو و غيره) با تغيير فرمولاسيون مواد تركيبي و قالبهاي متنوع (هم اكنون شركت درنيكا محصولات بسيار متنوع سنگهاي مصنوعي پليمري “درنيكا سنگ” را شامل: سنگ نما, سنگ آنتيک و دکوراتيو, موزاييک, سنگ فرش, کفپوش, قرنيز, پله, زير پله و جدول توليد و به بازار ارائه مي‌نمايد.)
عدم نياز به برشكاري زياد بدليل وجود محصولات در سايزهاي مختلف
نصب بسيار آسان و عدم نياز به استفاده از تجهيزات خاص براي جلوگيري از ريزش با در نظر گرفتن تمهيدات خاص در حين قالب‌گيري
سنگ طبيعي

این سنگ‌ها در دسته‌های گوناگون و متنوعی نام‌گذاری می‌شوند که بعضاً نام معدن سنگ به عنوان اسم آن استفاده می‌شود. رایج‌ترین سنگ‌های ساختمانی عبارتند از
گرانیت
گابرو
ماسه سنگ شامل ماسه سنگ آهکی - ماسه سنگ سیلیسی - ماسه سنگاکسید آهن - ماسه سنگ دولومیتی
دیوریت
کوارتزیت
مرمریت
مرمرها
تراورتن
__________________________________________
منبع : https://fa.wikipedia.org/wiki/سنگ
__________________________________________

مرتبط با لینک زیر

" تولید و اجرای نمای خارجی ساختمان و طراحی نما "


تاریخ ثبت : 1397/10/05