کرایو زگیل تناسلی

کرایو زگیل تناسلی یا Cryotherapy یکی از روش های درمان و از بین بردن زگیل تناسلی و حذف زائده ها می باشد. درمان زگیل تناسلی با روش های گوناگونی مثل لیزر، کرایو (فریز کردن)، دارو انجام می شود. اما در تمامی این روش ها ویروس زگیل در بدن فرد میماند و زمانی که طول می کشد برای پاک شدن کامل بدن،  در هر فردی متغیر است و بستگی به سیستم ایمنی بدن او دارد.

زگیل تناسلی یکی از رایج ترین بیماری های مقاربتی در دنیا می باشد که ویروس عامل آن ویروس اچ پی وی (hpv) می باشد. این ویروس بیش از ۱۰۰ تایپ و گونه مختلف دارد که حدود ۴۰ نوع از آن موجب زگیل تناسلی در واژن، زگیل مقعد یا زگیل تناسلی در دهان و گلو می شود.

از میان این ۴۰ گونه نیز تمامی تایپ های آن خطرناک نبوده و حتی ممکن است در برخی مواقع پس از مدتی خود به خود از بین بروند اما در هر صورت برای جلوگیری از آلوده شدن بهتر است روابط جنسی متنوع نداشته باشید و بهداشت جنسی را در روابط خود در نظر داشته باشید. 

هزینه کرایو زگیل تناسلی چقدر است 

همان طور که گفتیم با توجه به تعداد و اندازه زگیل ها ممکن است نیاز به جلسات متعدد کرایو و فریز زگیل تناسلی باشد. برای مشخص شدن هزینه کرایو زگیل تناسلی و قیمت فریز کردن آن ها باید توسط پزشک معاینه و ویزیت شوید و سپس با توجه به انتخاب روش درمان مناسب شما، قیمت کرایو مشخص می شود.

این که میگوییم برای تعیین هزینه کرایو زگیل تناسلی حتما باید فرد معاینه شود به این دلیل است که گاهی ممکن است زگیل و زائده هایی در داخل واژن یا مقعد او وجود داشته باشند که خودش نمی تواند ببیند و در معاینه زگیل های جدیدی مشاهده می شوند که در تعیین هزینه فریز آن ها تاثیرگذار می باشد. در هر صورت تعیین هزینه و قیمت کرایو زگیل تناسلی به موارد زیر وابسته است:

  • ممکن است زگیل ها در نواحی ای مثل داخل واژن یا مجرای ادراری ایجاد شده باشند.
  • تعداد و اندازه زگیل ها 
  • میزان پراکندگی و پخش شدن آن ها در بدن 
  • پزشک و کلینیکی که برای درمان انتخاب می کنید و دستمزد آن ها 
  • تعداد جلسات لازم برای کرایو با توجه به تعداد و اندازه زگیل ها 

مراحل کرایو زگیل تناسلی 

از بین بردن زگیل ها توسط روش کرایو یا سرما درمانی با نیتروژن مایع انجام می شود که شامل مراحل زیر است:

۱- نیتروژن مایع توسط پزشک به عمق زائده های گوشتی روی پوست نفوذ می کند. ممکن است تصور کنید که سرما و انجماد باعث از بین رفتن زگیل ها می شود در صورتی که در کرایو درمانی وقتی نیتروژن مایع با زگیل ها برخورد می کند انتقال گرمای بدن فرد موجب جوشیدن آن و از بین رفتن زگیل می شود.

۲- پس از آن بافت زگیل که توسط سرما منجمد شده ذوب می شود.

۳- در نهایت نیتروژن مایع بافت سلول را تخریب کرده و قسمت فریز شده ملتهب شده و زگیل به شکل پوسته ریزی از بین می رود.

مراقبت بعد از کرایو زگیل تناسلی و قبل از آن 

قبل از مراجعه به مطب یا کلینیک برای کرایو زگیل تناسلی موهای زائد خود را با موبر (از تیغ و ژیلت استفاده نکنید) از بین ببرید. 

بعد از کرایو زگیل تناسلی معمولاً تا چند روز کمی درد و سوزش احساس می شود و مشاهده زخم و تاول در ناحیه ای که کرایو شده طبیعی می باشد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط