تفاوت ویبراتور برقی با ویبراتور دریلی...

اخبار
تفاوت ویبراتور برقی با ویبراتور دریلی
حمیدرضا رستمی

حمیدرضا رستمی

با سلام این حمیدرضا رستمی هستم و شما در حال مشاهده اطلاعات من هستید . https://parsmotorsco.com/ ...
صفحه من

تفاوت ویبراتور برقی با ویبراتور دریلی

ویبره برقی بتن

در هنگام خرید این وسائل اولین سوالی که در ذهن شما خطور میکند این است که بین ویبراتور برقی و ویبراتور دریلی چه تفاوت هایی وجود دارد؟ آیا این تفاوت بین ویبراتور برقی و ویبراتور دریلی یک تفاوت بسیار چشمگیر و خاص است یا یک تفاوت کوچک.

امروز بیشتر سازه های بزرگ را از فونداسیون با بتن درست میکنند و برای داشتن بتن خوب نیاز به ویبراتوربتن  قوی داریم. دستگاه های ویبراتور برقی و ویبراتور دریلی دارای انواع مختلف و گوناگونی از همدیگر هستند.

برخی از دستگاه ویبراتور بتن دارای اندازه های بزرگ هستند که در سازه های بتنی بزرگ بکار گرفته میشوند و برخی دیگر ویبراتور های برقی و دریلی دارای سایز کوچک هستند که در سازه های بتنی کوچک بکار میروند.

یکی از موضوعات مورد بحث ما در این مقاله تفاوت بین ویبراتور برقی و ویبراتور دریلی که بیشتر مردم آن دو را با همدیگر اشتباه میگیرند. کارکرد ویبراتور برقی و ویبراتور دریلی در بسیاری موارد مانند همدیگه هستند در موارد جزعی با هم تفاوت دارند. اما سوالی که برای اغلب شما پیش میآید این است که وجه شباهت ویبراتور برقی و ویبراتور دریلی در چیست.

 

وجه شباهت ویبره دریلی با ویبراتور برقی 

ما قبل از اینکه به تفاوت‌های دو دستگاه ویبراتور برقی و ویبراتور دریلی بپردازیم اول وجه شباهت آن دو را بیان کنیم. اولین وجه شباهت این دو دستگاه این است که هر دو با حضور نیروی برقی یا الکتریسیته کار میکنند یعنی بدون نیروی برقی این دو کار نمیکنند و برای راه اندازی آنها حتما باید نیروی الکتریسیته مورد نیاز آنها را تامین کرد.

پس اولین شباهت ویبراتور برقی و ویبراتور دریلی در نیروی محرک تامین کننده آن است یعنی نیروی برقی. حالا شاید این سوال برای شما پیش بیاید اینکه این دستگاه ها چطوری با نیروی برقی کار میکنند؟ جواب این سوال بسیار راحت است این دستگاه ها بگونه ای طراحی شده اند که دارای الکترموتورهایی هستند که جریان برق را برای راه اندازی آنها ثابت میکند. نکته ای که باید در هنگام استفاده از دستگاه های ویبراتور برقی و ویبراتور دریلی بیاد داشته باشید این است که باید نیروی الکتروموتورهای جریان ثابت آنها با برق شهری کار میکند و نباید برق فشار قوی به آنها وصل کرد چون سریعا از کار خواهند افتاد. اما اولین تفاوت آنها در ساختار طراحی آنها میباشد که با همدیگر بسیار فرق میکنند.

 

مشخصه های طراحی در ویبراتور برقی

کار اصلی این نوع ویبراتورها این است که لرزش هایی شدید با قدرت بالا در عمق بتن ها ایجاد کنند تا با این لرزش حباب هایی که در اعماق بتن قرار دارد را خارج کنند. پس برای ایجاد این قدرت این ویبراتورها نیاز به یک موتور قدرتمند هستند که بتواند لرزش کافی را انجام دهد.

برای تامین نیروی مورد نیاز در ویبراتورهای برقی از دو الکتروموتور استفاده میکنند. الکتروموتور تک فاز و  الکتروموتور سه فاز. این نوع  الکتروموتورها باعث خلق قدرت زیادی برای لرزش میشوند. هر کدام از این موتورها برای ایجاد این نیرو و لرزش نیاز به برق دارند. زمانی که دستگاه ویبراتور برقی را به برق متصل میکنیم  الکتروموتور باعث گردش فنر شیلنگ دستگاه ویبراتور میشود.

یکی از مزیت های ویبراتورهای برقی این است که دارای قیمت نسبتا پایینی نسبت به سایر دستگاها هستند. یکی دیگر از ویژگی های خوب این دستگاها شرایط کارکرد مطمئن و طولانی مدتی میباشد. اما ویژگی بارز این دستگاها این است که آلودگی صوتی و محیطی بسیار کمتری نسبت به سایر دستگاهای ویبراتور به وجود میآورند.اگر نیروی برقی این دستگاها تامین بشود سریع راه اندازی خواهند شد. از این ویبراتورهای برقی بیشتر مواقع برای ساخت سازه های بتنی و ساختمانی با فضای کم و محدود مورد استفاده قرار میگیرد.

 

مشخصات طراحی در ویبره دریلی

ویبره دریلی یکی دیگر از دستگاه هایی است که برای بتن ریزی سازه های بتنی مورد استفاده قرار میگیرد. یکی از مزیت های ویبره دریلی نسبت به ویبراتورهای برقی این است که ویبره دریلی  یک نوعی ویبراتور سیار و قابل حمل میباشد و براحتی میتوان آنرا حمل کرد. در برخی مواقع شاید برای شما پیش آمده باشد هنگام بتن ریزی ساختمان جاهایی است که دسترسی به آن بسیار سخت است یا نمیتوان از دستگاهای ویبراتور برقی یا بنزینی استفاده کرد در چنین جاهایی از ویبره دریلی سیار استفاده میکنیم.

ویبراتور دریلی یکی از بهترین وسائل از لحاظ طراحی ساحتاری نسبت به سایر دستگاه های ویبراتور سیار است. یکی دیگر از ویژگی های خوب این نوع ویبراتورها داشتن الکتروموتورهای جریان ثابت با باطری های قابل شارژی است که در یک حجم خیلی کم جاگیر شده اند. که همین آپشن های این دستگاه را قابل حمل به همه جا کرده است.

همه برای یکبار شده برای ساخت ساز ساختمان خود از دریل ها استفاده کرده ایم، دستگاه ویبرتور دریلی از لحاظ ساختاری چیز همانند ساختار دریل ها است. اما نیروی گردش فنر این نوع ویبراتورها از کجا تامین خواهد شد؟ ویبراتور دریلی دارای یک موتور جریان ثابت است که همین موتور نیروی مورد نیاز گردش فنر این دستگاه را تامین میکند.

یکی از معایب دستگاه ویبراتور دریلی این است که موتور بکار رفته در آن مانند سایر دستگاه های ویبراتور قدرتمند نیست و نمیتوان از این وسیله در ساخت سازه های بتنی بزرگ استفاده کرد. بیشتر کاربرد ویبراتور دریلی در محیط های ساختمانی با وسعت کوچک است و بدلیل کوچک بودن آن میتوان براحتی آنرا حمل کرد.

پس میتوان نتیجه گرفت که ویبراتور دریلی هم دارای ویژگی های خوبی مانند قابل حمل بودن، کوچک بودن، با نیروی الکتریسیته کار کردن است و از معایب آن میتوان به نداشتن موتور قدرتمند و کارایی نداشتن در ساخت سازه های بتنی بزرگ اشاره کرد.

 

 تفاوت بین ویبراتور دریلی و ویبراتور برقی

در بالا اشاره کردیم که هر کدام از ویبرتورهای دریلی، برقی و بنزینی دارای معایب و مزیت های نسبت به همدیگر هستند. اما یکی از مشخصه های بارز ویبراتور دریلی نسبت به ویبراتور برقی و بنزینی است که این نوع دستگاه بخاطر کوچک بودن آن قابل حمل به هر نقطه سازه است ولی سایر دستگاه ها بدلیل بزرگ بودن نمیتوان آنرا حمل کرد.

گفتیم که ویبراتور دریلی نیازی به نیروی مستقیم برق ندارد یعنی مانند سایر ویبراتورهای نیست که برای کارایی لازم داشتن باید در یک محل ثابت به برق متصل شوند. حالا شاید این سوال در ذهن شما خطور کند چطور ممکن است این نوع ویبراتورها نیازی به کابل های برقی ندارند؟ جواب آن خیلی ساده است زیرا در این دستگاه ها یک الکتروموتور با جریان ثابت بکار رفته است.

ویبراتوری که موتور آن برقی باشد نسبت به ویبراتورهایی که موتور آن با بنزین و گازوئیل کار میکند  دارای قدرت بیشتری نیستند بهمین خاطر این دستگاه های برقی را باید در گروه ویبراتورهای با قدرت کم قرار داد

یک سوالی دیگری که شاید برای شما پیش بیاید این است که چرا ویبراتورهای دریلی و برقی قدرت کمتری نسبت به سایر دستگاهایی بنزینی و دیزلی دارند؟ چون در ویبراتورهای دریلی و برقی باطری جاسازی شده است و با کم شدن نیروی شارژ این باطری ها از قدرت آن کاسته میشود. البته این نکته را باید مد نظر داشت که باطری ها نخواهند توانست قدرت و کارایی لازم را برای تامین نیروی لازم موتورهای ویبراتورهای برقی و دریلی تامین کنند.

 

ابعاد شیلنگ ویبره در مدل های ویبراتورهای بتن

یکی دیگر از مسائلی که باید هنگام خرید ویبراتور دریلی و ویبراتور برقی به آن توجه کرد مقدار ابعاد شیلنگ این دستگاه میباشد. معمولا اپراتور شیلنگ را در دست خود نگه میدارد و برای او نیز مهم است که مقدار آن چقدر باشد. بهترین گزینه برای ابعاد شیلنگ ویبراتورها داشتن طول و قطر زیاد است چون هر چقدر طول و قطر شیلنگ ویبراتورها زیاد باشد قطعا در هنگام کار دارای قدرت زیادی است.

این نکته را هم باید در نظر داشت که هر چقدر طول و قطر شیلنگ بیشتر باشد موتور دستگاه باید قدرتمند باشد و بطور طبیعی موتور بکار رفته در ویبراتورهای دریلی و ویبراتورهای برقی قدرت لازم را برای فراهم کردن قدرت شیلنگ ها ندارد. ابعاد استانداری که برای شیلنگ چنین ویبراتورهایی بکار خواهد رفت بین یک تا سه متر خواهد بود چون بیشتر از این نه موتور دستگاه میتواند قدرت مورنیاز شیلنگ را تامین کند و نه شیلنگ کارایی لازم را خواهد داشت. پس بهترین گزینه بکار بردن شیلنگ کوتاه است.

 

قیمت ویبراتوردریلی و ویبراتور برقی

یکی دیگر از ویزگی های خوب دستگاه های ویبراتور دریلی و ویبراتور برقی پایین بودن قیمت آنها است که این دستگاها رو در گروه دستگاهای ارزان قرار داده است. اما نکته ای که باید در هنگام خرید این دستگاه به یاد داشته باشید قیمت ویبراتور برقی کمی گرانتر از قیمت ویبراتور دریلی هستند. این گران بودن قیمت هم به خاطر نوع متریالی که در ساختار هر دو دستگاه بکار برده اند و نسبت قدرت و کارایی هر دو دستگاه همچنین ابعاد شیلنگی که در آنها بکار گرفته شده است. پس در هنگام خرید این دو نوع دستگاه ویبراتور برقی و ویبراتور دریلی به این نکاتی که گفتیم توجه کرد

یکی از مهمترین تفاوت بین ویبراتور برقی و ویبراتور دریلی کارکر و قدرت آنها است. بعنوان مثال شما نمیتوانید برای عملیات ویبره زنی ساخت سازه های ساختمانی بتنی کوچک از ویبراتورهای بزرگ استفاده کرد چون قدرت زیاد انسجام بتن را برهم میزند و همچنین قدرت بالا باعث پخش شدن بت میشود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه خرید  انواع ویبراتور بتن با مشاوران شرکت پارس موتور تماس حاصل نمایید. 

دیگر پست ها

نظرات

ارسال نظرات

کاربر مهمان هستید ؟

برای ثبت نظر وارد شوید


هنوز ثبت نام نکردید ؟ عضو شوید